Główny Lekarz Weterynarii informuje o nowej Inicjatywie Wolontariuszy na rzecz dobrostanu zwierząt koniowatych, działającej przy Platformie Dobrostanowej Komisji Europejskiej. Efektem prac tej inicjatywy jest ulotka skierowana do turystów oraz osób korzystających z usług, w których biorą udział zwierzęta koniowate, takie jak konie, kucyki i osły.
WięcejPoniedziałek | od 7:30 do 18.00 |
Wtorek | od 7:30 do 15:30 |
Środa | od 7:30 do 15:30 |
Czwartek | od 7:30 do 15:30 |
Piątek | od 7:30 do 15:30 |
w sprawie zmiany rozporządzenia Nr 5/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 1 sierpnia 2023 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie Miasta i Gminy Zawichost oraz Gminy Dwikozy w Rezerwacie Przyrody Wisła pod Zawichostem w powiecie sandomierskim
Więcejw sprawie zmiany rozporządzenia Nr 2/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 30 maja 2023 r. i rozporządzenia Nr 4/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 1 sierpnia 2023 r. w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu sandomierskiego
Więcejuchylające rozporządzenie nr 3/2023 z dnia 24 lipca 2023r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu sandomierskiego
Więcejw sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie Miasta i Gminy Zawichost oraz Gminy Dwikozy w Rezerwacie Przyrody Wisła pod Zawichostem w powiecie sandomierskim
Więcejw sprawie zmiany rozporządzenia Nr 2/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 30 maja 2023 r. w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu sandomierskiego.
Więcejw sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu sandomierskiego.
Więcejdotyczące aktualizacji rozporządzenia nr 1/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sandomierzu z dnia 25 maja 2023r. w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu sandomierskiego.
Więcejw sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu sandomierskiego.
WięcejW dniach 17 — 21 kwietnia 2023r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
WięcejPowiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu informuje o obowiązku wystawiania przez posiadaczy świń dokumentu przemieszczenia.
WięcejŚwiętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazuje poniżej informację Wojewody Świętokrzyskiego dot. bezdomności.
WięcejZgodnie z przepisami Unii Europejskiej zwierzęta z gatunku psy, koty, fretki wjeżdżające z Ukrainy muszą posiadać: prawidłowe oznakowanie (chip), ważne szczepienie na wściekliznę, wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie, świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.
WięcejDzień 7 stycznia 2022 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sandomierzu w zamian za święto przypadające w sobotę (01.01.2022 r.), w związku z powyższym Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sandomierzu w tym dniu będzie nieczynny.
WięcejPrzypominam, że posiadanie planu bezpieczeństwa biologicznego, jest jednym z wymagań zawartych w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zwanego dalej RWK 20211605. Stanowi on podstawę do możliwości dokonania przemieszczeń świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami I, Il i lll. Należy pamiętać, że brak spełniania w/w wymogu po dniu 31 października 2021r., będzie stanowił poważną przeszkodę dla możliwości wywozu świń poza wymienione obszary.
WięcejZ inicjatywy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych powstał film instruktażowy o zasadach bioasekuracji, w związku z ryzykiem przeniesienia wirusa ASF, przy wykonywaniu polowań na dziki.
WięcejJakie dokumenty zwierzę powinno posiadać zwierzę aby przemieszczać się po terytorium Unii Europejskiej oraz poza terytorium UE.
WięcejW sprawie realizacji na terytorium Polski dobrowolnego programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła (IBRRPV) oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD MD) w stadach bydła.
WięcejPryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp.
WięcejRolniczy Handel Detaliczny to handel polegający na zbyciu (sprzedaży) konsumentowi żywności pochodzącej w całości lub częściowo z własnej hodowli.
WięcejAntybiotyki są produktami leczniczymi weterynaryjnymi, które mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii.
WięcejUWAGA!!! Zagrożenie ASF!!! Prosimy uważnie przeczytać!!! Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIK.
WięcejKraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.
WięcejPowiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu informuje, że dnia 6 kwietnia 2017 r. weszło w życie nowe, mniej restykcyjne rozporządzenie dla posiadaczy drobiu i innych ptaków.
WięcejW imieniu Pana Bogdana Konopki - Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach - zapraszamy serdecznie wszystkich Powiatowych Lekarzy Weterynarii z woj. świętokrzyskiego na III Ogólnopolską Konferencję z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa”.
WięcejWirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
WięcejPowiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu przypomina o obowiązującym od dnia 27 grudnia 2016 r. rozporządzeniu MRiRW z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r., poz. 2091).
Więcejz dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
WięcejDotyczące postępowania podczas polowań na ptactwo łowne, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce.
WięcejGłówny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u ptaków dzikich (Polska, Chorwacja, Szwajcaria, Dania, Holandia), jak i drobiu (Polska, Niemcy, Węgry, Austria, Dania).
WięcejGłówny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu w roku 2014 i 2015 licznych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), w państwach Europy Wschodniej i Środkowej oraz przypadkach stwierdzenia obecności wirusa ASF w produktach pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych na terytorium państw trzecich.
WięcejUbój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.
Więcej