Sandomierz, 27 kwietnia 2026 r
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu w związku z obecną wysoce niekorzystną sytuacją epizootyczną dotyczącą zjadliwej grypy ptaków oraz rzekomego pomoru drobiu prosi o:
- unikanie sztucznego dokarmiania dzikich ptaków, zwłaszcza żurawi i łabędzi.
- ograniczenie niepokojenia populacji dzikich ptaków np. poprzez ograniczenie aktywności rekreacyjnej na terenach ich bytowania (zwłaszcza dzikich ptaków wodnych)
- Niezwłoczne zgłaszanie znalezienia martwych dzikich ptaków do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sandomierzu.
- Informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii o zauważonej zwiększonej upadkowości dzikich ptaków lub ptactwa przydomowego.
Ponad to Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu zaleca, utrzymanie wysokiego poziomu bioasekuracji zarówno w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących drób jak i w gospodarstwach przydomowych utrzymujących nawet niewielkie ilości drobiu poprzez:
- zwiększenie nadzoru nad stanem zdrowia utrzymywanych ptaków
- utrzymywanie drobiu w zamknięciu lub na ograniczonym ogrodzeniem terenie
- karmienie i pojenie drobiu wyłącznie w pomieszczeniach
Pobierz dokument »