Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sandomierzu

BIP

Służba Cywilna

Sandomierz, 27 kwietnia 2026 r

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu w związku z obecną wysoce niekorzystną sytuacją epizootyczną dotyczącą zjadliwej grypy ptaków oraz rzekomego pomoru drobiu prosi o:

  1. unikanie sztucznego dokarmiania dzikich ptaków, zwłaszcza żurawi i łabędzi.
  2. ograniczenie niepokojenia populacji dzikich ptaków np. poprzez ograniczenie aktywności rekreacyjnej na terenach ich bytowania (zwłaszcza dzikich ptaków wodnych)
  3. Niezwłoczne zgłaszanie znalezienia martwych dzikich ptaków do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sandomierzu.
  4. Informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii o zauważonej zwiększonej upadkowości dzikich ptaków lub ptactwa przydomowego.

Ponad to Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu zaleca, utrzymanie wysokiego poziomu bioasekuracji zarówno w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących drób jak i w gospodarstwach przydomowych utrzymujących nawet niewielkie ilości drobiu poprzez:

  • zwiększenie nadzoru nad stanem zdrowia utrzymywanych ptaków
  • utrzymywanie drobiu w zamknięciu lub na ograniczonym ogrodzeniem terenie
  • karmienie i pojenie drobiu wyłącznie w pomieszczeniach

Pobierz dokument »